DEZINSEKCIJA
Često se u praksi postavlja pitanje što je s obvezom provođenja dezinsekcije protiv žohara u stambenim objektima, tj. može li se vlasnicima ili najmoprimcima stanova u stambenim zgradama „uvjetovati/nametnuti“ provođenje dezinsekcije protiv žohara kao preventivna mjera?
Važeći zakonski propisi (Zakon o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti /NN 79/07, 113/08, 43/09, 22/14 – RUSRH, 130/171, 14/18/ te Pravilnik o načinu provedbe obvezatne DDD /NN 35/07, 76/12/) obvezuju sve objekte koji podliježu sanitarnom nadzoru, a koji se koriste za javnu namjenu, da su obvezni omogućiti provođenje obvezne dezinsekcije.
S druge strane hoće li dezinsekcija protiv žohara biti provedena u nekoj stambenoj zgradi i u nečijem stanu ovisi o odluci većine suvlasnika stanova (tj. da li im smeta ili ne živjeti u suživotu s žoharima) te da li stanari plaćaju zajedničku pričuvu kao temeljni prihod stambene zgrade za potrebe njenog održavanja zajedničkih dijelova i uređaja.
Uredbom o održavanju zgrada („Narodne novine“ br. 64/97), donesenom na temelju Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, člankom 4. stavkom 1. alinejom 22. propisano je da se sredstva zajedničke pričuve koriste za održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade u graditeljskom i funkcionalnom stanju, a između ostalog i za dezinsekciju i deratizaciju zajedničkih prostora zgrade i posebnih dijelova zgrade kada se obavlja u cijeloj zgradi u cilju trajnog otklanjanja štetočina i gamadi.
Dezinsekciju, tj. suzbijanje žohara stanova i zajedničkih prostorija u vašoj zgradi može se provoditi u dogovoru s upraviteljem iz sredstva pričuve.
Dezinsekcija u vašim stanovima i kućama provodi se isključivo na vaš poziv!
PREVENTIVNA I OBVEZNA PREVENTIVNA DERATIZACIJA (tzv. "sustavna" deratizacija)
Općine i gradovi dužne su osigurati financijska sredstva za provođenje mjera preventivne deratizacije kao posebne mjere u rokovima propisanim Programom mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Republiku Hrvatsku (Narodne novine br. 128/11, 62/18) najmanje u i oko stambenih objekata, na javnoprometnim i na javnim zelenim površinama (trgovima, parkovima, na obalama vodotoka) te deponijima otpada kako bi se osigurala cjelovitost i opravdala svrsishodnost provedenih mjera propisanih Zakonom o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti i propisa donesenih na osnovi ovog Zakona!
Suzbijanje štetnih glodavaca (štakora i miševa) u i oko vaših stambenih objekata mjerama deratizacije treba se provoditi sustavno i organizirano kao posebna mjera zaštite pučanstva od zaraznih bolesti sukladno Programu mjera i Provedbenom planu izrađenom za područje općine i grada u isto vrijeme kada se provode i na drugim propisanim površinama i to dva puta godišnje (tzv. proljetna i jesenska sustavna deratizacija) ... više na Rokovi, dinamika i način provedbe DDD mjera
Poglavljem VIII. Programa mjera suzbijanja patogenih mikroorganizama, štetnih člankonožaca (Arthropoda) i štetnih glodavaca čije je planirano, organizirano i sustavno suzbijanje mjerama dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije od javnozdravstvene važnosti za Republiku Hrvatsku propisano je financiranje provedbe preventivnih i obveznih preventivnih DDD mjera i stručnog nadzora nad provedbom. Stavkom (3) ovoga poglavlja propisano je da se provedba preventivne i obvezne preventivne DDD mjere na površinama, u prostorima i objektima iz članka 10. stavka 1. Zakona koji su u privatnom vlasništvu te stručni nadzor nad provedbom financira se iz sredstava trgovačkih društava, ustanova i drugih pravnih te fizičkih osoba koje obavljaju djelatnost osobnim radom i pojedinaca vlasnika, posjednika ili nositelja upravljanja objektima iz članka 10. stavka 1. Zakona, tj. korisnika objekata iz članka 10. stavka 1. Zakona.
Provedba sustavne deratizacije u i oko stambenih objekata te stručni nadzor nad provedbom kojeg provodi nadležni Zavod za javno zdravstvo može se financirati iz sredstava komunalne naknade ukoliko je Odlukama o komunalnoj naknadi propisano da su sredstva komunalne naknade namijenjena za financiranje deratizacije.
Ukoliko ne postoje dostatna proračunska sredstva za financijanje provedbe mjera sustavne deratizacije, a kako bi se osigurala cjelovitost i opravdala svrsishodnost provedenih mjera općine i gradovi mogu Odlukom o provedbi mjera suzbijanja štetnika kao mogućnih prijenosnika zaraznih bolesti na području svoje nadležnosti odrediti da se provođenje mjera sustavne deratizacije u i oko stambenih objekata propisanih člankom 10. stavkom 1. Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti te stručni nadzor nad provedbom kojeg provodi nadležni zavod za javno zdravstvo financira iz sredstava pričuve sukladno članku 4. stavku 1. alineji 22. Uredbe o održavanju zgrada („Narodne novine“ br. 64/97) koja propisuje da se sredstva zajedničke pričuve koriste za održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade u graditeljskom i funkcionalnom stanju, a između ostalog i za dezinsekciju i deratizaciju zajedničkih prostora zgrade i posebnih dijelova zgrade kada se obavlja u cijeloj zgradi u cilju trajnog otklanjanja štetočina i gamadi.
Neovisno o Odluci općine i grada o načinu financiranja, tijekom provođenja mjera sustavne deratizacije stanari se obvezno trebaju pridržavati slijedećih naputaka:
- surađivati s izvoditeljima koji provode suzbijanje štetnih glodavaca tako da im daju sve tražene informacije i omoguće pristup u sve prostore gdje je potrebno izložiti zatrovane mamce
- iz dvorišta i podruma ukloniti smeće, osobito otpatke hrane
- onemogućiti malodobnoj djeci i kućnim ljubimcima pristup mjestima na kojima je postavljen zatrovani mamac za štetne glodavace
- ne smiju dirati niti premještati zatrovane mamce!